Resultat Klubbmästerskap 2020

Christoffer Waern och Viktor Ekholm Christoffer Waern och Viktor Ekholm


34 spelare var anmälda till årets klubbmästerskap, som genomfördes under perfekta förutsättningar på en bana i bästa kondition.

Vinnare:
Klass H:            Christofer Waern.
Klass H50-60:   Lars Petersson
Klass H70:        Rolf Erlandsson

Herrklass:
1:a Christoffer Waern    113
2:a Viktor Ekholm          114
3:a Jacob Rosander      122
4:a Martin Larsson        126
5:a Fredrik Elf                137
6:a Viktor Andersson     145
7:a Ola Starkman          159
 
H50-60
1:a Lars Petersson       126
2:a Peter Eek                127
3:a Lennart Lindberg     129
4:a Stefan Backéus       129
5:a Rolf Soini                 131
6:a Jörgen Lind              131
7:a Magnus Westroth     131
8:a Anders Käll              145
9:a Kurt Andersson        154
10: Håkan Starkman      156


H70:

1:a Rolf Erlandsson 118
2:a Tapio Joulamo    125
3:a Leif Jensen        125
4:a Björn Arneson    127
5:a Gösta Larsson    141
6:aFolke Wangström 142
7:a Erik Flodin          142
8:a Kjell Olsson           154
9:a Jan Magnusson   155
10:a Bengt Gustafsson 155
11:a Hans Claar          169

RTD Sven-Åke Gustafsson
RTD Rolf Andersson
RTD Olle Svenrup
NS Uno Svensson

Läs mer i Tävlingskalendern på den här länken. www.ryforsgk.se/tävlingar-30475789

Klubbmästerskap 2020

Resultat dag 1
Första kvaldagen är klar och vi gratulerar "Team Mullsand" med Kent Johansson och Håkan Starkman till ett utmärkt resultat, 64 slag netto.
Även grattis till tvåan, lag "Vi, Bo-Karin" med Bo och Karin Hurtig. Också 64 slag netto, men något högre handicap.


Resultat dag 2
Efter ännu en fin finaldag på Ryfors gratulerar vi lag "Birdieakuten" med
Stefan Tisén och Magnus Tisén, Hooks GK, till bästa kvalresultat 62 slag netto.
Tvåa blev lag "Sisters", Lena Jensen, Ryfors GK och Eva Hegestrand, Skinnarebo GK, 64 slag netto. 

Hela Start- och Resultatlistan hittar du i Tävlingskalendern.


De 30 bästa lagen från respektive kval går vidare
till final lördag den 22/8
.

 

Ryfors klubbmästare 2019

H Klass 1
1. Christoffer Waern 
2. Stefan Karlsson 
3. Johan Berglund

D Klass 1 
1. Ann-Charlotte Swahn
2. Anna Wulff
3. Ingvor Magnusson

H40 
1. Stefan Karlsson
2. Johan Berglund
3. Fredrik Elf

H 50
1. Stefan Backéus
2. Magnus Westroth
3. Lars Petersson

H 60
1. Christer Gustafsson
2. Rolf Soini
3. Jan-Åke Gustafsson

H 70
1. Erik Flodin
2. Åke Jacobsson 
3. Leif Jensen